Kitara je danes najbolj razširjeno brenkalo. Zvok proizvajamo z udarcem prstov desne roke po strunah. Gre za dušeno nihanje strune. Posledica tega je pojemajoč ton, ki v primerjavi z inštrumenti, kot so npr. pihala, trobila, godala, zahteva določene tehnike izvajanja. Edini način igranja kitare, kjer med produkcijo tona lahko vplivamo na njegovo dinamiko, se imenuje “tremolo”. Zelo redke skladbe, zapisane v omenjeni tehniki, sodijo med najbolj milozvočne in so poslušalcem dobro znane.
Kitara je simbol glasbe in večna inspiracija umetnosti ter ljubezni.
Pri pouku kitare je v ospredju kakovost tona, za kar potrebujemo znanje hitro ali počasi vodenih gibov in uporabo udarca z naslonom ali brez.

Oddelek
Kitara in harfa

Vrsta programa
Za otroke

Starost
8 – 10 let

Trajanje programa
6 + 2 leti

Vpis
Opravlja se preizkus nadarjenosti, 3. teden meseca maja za prihodnje šolsko leto.

Po izrazni moči je kitara prava kraljica. Čeprav se velikokrat pojavlja v vlogi spremljevalke pevcem in monodičnim inštrumentom ali pa kot prezentna elektrificirana solistka v popularni glasbi, je v svetu glasbe že dolgo prepoznana po umetelnem izvajanju večglasja. V izboru prstnih redov za desno roko se skriva zvočna paleta barv male orkestracije.
Priljubljenost kitare je velika. Lahek, prenosen in nežen inštrument ima krhek zvok, a veliko izrazno moč.
V kitarskih priredbah obstajajo odlična polifona dela. Na današnji kitari je mogoče z vsem doslednim upoštevanjem pravil strogega kontrapunkta interpretirati najzahtevnejša polifona dela vse do dvotematskih in triglasnih fug.
Kitara je skromna, skrivnostna in prikupna, hkrati pa čemerna in neodpustljiva. Njena lepota je brezmejna.

Za dobro razumevanje kitarske glasbe in pripadajoče užitke ob poslušanju se kitarski nastopi odvijajo v primernih ambientih. Njen koncertni prostor je majhen. Po zvočni jakosti se kitara namreč ne more kosati z večino drugih inštrumentov. Kitara ugaja najbolj občutljivim glasbenim gurmanom in streže najzahtevnejšim umetniškim estetom.

Z vztrajnostjo, predanostjo, potrpežljivostjo in s preudarnostjo so učenci iskreno, bogato, trajno in raznovrstno nagrajeni z zvokom kitare.

Zgodovina kitare

Kitara se je tisočletja razvijala v privlačno glasbilo. Pripada skupini kordofonih instrumentov z ubiralko, katere predniki izvirajo iz daljnega vzhoda in segajo tisočletja v preteklost. Na najrazličnejše strunske inštrumente so s prsti ali trzalico igrali ob svečanostih, tekmovanjih ali pojedinah. Oboževali so takratno “khitarro”, pri čemer pa je ime zavajajoče, saj ne njena oblika, ne način igranja nimata nobene povezave z današnjo kitaro.

V Evropo so predniki kitare praviloma vstopali iz drugih celin. Številni dokazi navkljub temu utrjujejo domnevo, da je v Evropi prihajalo tudi do avtohtonega nastanka strunskih inštrumentov. Vendar ostanimo pri največkrat opisani romantični utemeljitvi pojava njenih prednikov v Evropi, po kateri so Mavri v 8. stoletju skupaj z rababom prinesli v Španijo najpopularnejši inštrument arabske glasbe, imenovan Al ud (arabsko: iz lesa).

Zanimivo nadaljevanje razvoja se je pričelo v obdobju renesanse, kjer so se za pozornost bojevali sestrski inštrumenti: lutnja s šestimi pari strun in hruškasto obliko, vihuela z lutenjsko uglasitvijo in kitarsko obliko ter majhna kitara s štirimi strunami v uporabi kot ljudsko glasbilo. Ti trije omenjeni inštrumenti so sredi 19. stoletja ustvarili podlago za rojstvo moderne kitare iz rokodelnice Antonia Torresa. Osvojili so srca poslušalcev in peresa imenitnih skladateljev. Poznoromantični skladatelji, pripadniki nacionalnih šol, so se ji začeli znova posvečati, sodobni skladatelji in kitarski virtuozi 20. stoletja pa so ji povrnili stari ugled.

Takšno kitaro še danes občudujemo, a vendar se z vsakim letom posodablja, nadgrajuje, razvija in zelo uspešno kljubuje svoji elektrificirani sestrični.

Priporočljiva starost

Za začetek učenja kitare priporočamo starost 8 let. V tem obdobju se otroci razlikujejo po trenutnih sposobnostih, zato začetnikom prilagodimo vsebino učnega načrta in tudi inštrument. Na oddelku za kitaro sledimo razvoju literature za manjše kitare in raznih pripomočkov.

Predmetnik

 
Nižja stopnja
Višja stopnja
Predmeti
1
2
3
4
5
6
7
8
Klavir
Nauk o glasbi
Solfeggio
Pevski zbor
Orkester
Komorna igra

Trajanje programa

Učni program izvajamo po javno veljavnih učnih načrtih. Zasnovan je tako, da ga lahko prilagajamo zmožnostim posameznega učenca. Učenci so vključeni v programski koncept, ki jih vodi skozi uravnotežen razvoj muzikalnih in tehničnih sposobnosti, spoznavajoč glasbena obdobja od baroka do moderne.

Učenje kitare traja 8 let, in sicer 6 let na nižji stopnji in 2 leti na višji stopnji.

Po uspešno opravljenem letnem izpitu v 6. razredu nižje stopnje učenec poleg letnega spričevala pridobi tudi potrdilo o zaključenem šolanju na nižji stopnji. Za prehod na višjo stopnjo izobraževanja mora učenec na letnem izpitu pokazati dobro obvladovanje vseh tehničnih in muzikalnih elementov igre ter pridobiti pozitivno mnenje izpitne komisije.

Višja stopnja je namenjena učencem, ki imajo željo po nadaljnjem izobraževanju, a šolanja ne nadaljujejo na srednješolski stopnji.

Posebno talentirani učenci lahko opravijo preizkus nadarjenosti za srednjo šolo in svoje izobraževanje nadaljujejo na Umetniški gimnaziji Konservatorija, smer glasba.

Namen in cilji poučevanja

Učenci kitare se učijo obvladovanja večglasnega igranja raznovrstne literature iz vseh obdobij razvoja kitare.

Namen in cilji poučevanja so:

  • prebujanje veselja do glasbe,
  • izobraževanje za samostojno obvladovanje inštrumenta,
  • spodbujanje intuitivnih in logičnih pristopov pri igranju,
  • spodbujanje ustvarjalnosti in delovnih navad,
  • razvoj kognitivnih in fizičnih sposobnosti,
  • razvoj kritične presoje in spoštovanje različnih glasbenih zvrsti,
  • spodbujanje javnega nastopanja, socialne interakcije in empatije,
  • izoblikovanje in krepitev samopodobe ob nastopih ali tekmovanjih,
  • spodbujanje vseživljenjske udeležbe pri glasbenih aktivnostih,
  • pridobivanje veščin za vključevanje v komorne sestave, kitarski ansambel in druge zasedbe v širšem okolju.

Materialni stroški šolanja

Celoten prispevek je razdeljen na 8 enakih mesečnih obrokov.

Pouk 2x/teden po 30 minut: 45,00 eur/obrok
Pouk 2x/teden po 45 minut: 48,00 eur/obrok

Izposoja inštrumenta

Šola učencem začetnikom omogoča izposojo manjšega inštrumenta, primernega njihovi velikosti. Ob začetku šolskega leta starši po posvetu s pedagogom učencem priskrbijo njim lasten in primeren model kitare.

Prispevek za izposojo inštrumenta na leto: 120,00 eur
Prispevek se poravna v dveh obrokih, in sicer v mesecu novembru in marcu.

Prihajajoče prireditve

Trenutno ni dogodkov.