Škerjančevi nagrajenci za leto 2024

Škerjančeva nagrada

za izjemne študijske uspehe

Image

Saksofonist
Žan Gazvoda

Žan Gazvoda je svojo glasbeno pot začel na Glasbeni šoli Kranj, na kateri je zaključil šest razredov saksofona pod mentorstvom profesorice Eve Krajnčan in šest razredov klavirja. Njegov mentor za saksofon na KGBL je profesor Lev Pupis, hkrati pa obiskuje pouk solopetja na OE GŠ KGBL pri profesorici Nataši Zupan.

V teh letih je nanizal vrsto uspehov na tekmovanjih. Je dvakratni zmagovalec TEMSIG-a, z absolutnim številom točk je dvakrat zmagal na tekmovanju Svirel, osvojil pa je tudi 1. mesto na tekmovanju Emona. Čeprav se petja uči šele kratek čas, je že dosegel številne uspehe, med drugim dve prvi mesti. Pomeril se je tudi v znanju solfeggia in na TEMSIG-u prejel srebrno priznanje.

Je član saksofonskega orkestra SOS Junior in sodeluje v številnih zasedbah. Redno se udeležuje mojstrskih tečajev pri priznanih saksofonistih. Leta 2023 je imel samostojni recital v sklopu Glasbene mladine ljubljanske, istega leta pa je opravil avdicijo za nizozemski orkester Concertgebouworkest Young.

violinistka
Ajda Gutnik

Ajda Gutnik je violino začela igrati pri šestih letih v Glasbeni šoli Vrhnika pri profesorici Nastji Cajhen Rode. Šolanje je nadaljevala pri profesorici Veroniki Vilar Brecelj na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Trenutno obiskuje četrti letnik violine pri profesorju Žigi Branku.

Ajda je prvonagrajenka številnih državnih in mednarodnih tekmovanj glasbenikov, kot so Mladi virtuozi 2023, mednarodno srečanje violinistov 2023, spletno tekmovanje v Sarajevu 2021, Stevan Mokranjac 2021, Skala 2021, TEMSIG 2018, Fantast 2016, 2017 in 2019 ter Ars Nova 2018. Na mednarodnem tekmovanju Tartini 2022 v Piranu je osvojila tretje mesto in na tekmovanju Leona Pfeiferja leta 2019 drugo mesto. Na državnem tekmovanju TEMSIG je leta 2024 prejela drugo mesto, zlato priznanje in priznanje za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja. Januarja 2024 je imela recital v okviru Glasbene mladine ljubljanske. Kot solistka je februarja 2024 nastopila s simfoničnim orkestrom Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana v Kopru in Slovenski filharmoniji.

Image
Image

harfist
Adrian Ignjatović

Adrian Ignjatović, rojen 15. 10. 2006 v Ljubljani, je pouk harfe pričel s sedmimi leti pri profesorici Anji Gaberc na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Trenutno je dijak 4. letnika v razredu profesorice Sofie Ristić. Poleg številnih tekmovanj je kot solist harfist igral na več javnih nastopih na matični šoli in zunaj nje.

Njegova glasbena pot je zaznamovana s številnimi nagradami in priznanji, med katerimi izstopajo zlato priznanje, prva nagrada ter naziv absolutnega zmagovalca na tekmovanju Diapason d'oro v italijanskem Pordenonu leta 2019, zlato priznanje in prva nagrada na mednarodnem tekmovanju harfistov v Szegedu na Madžarskem istega leta ter zlata priznanja s prvimi nagradami na 7. mednarodnem tekmovanju Diapason d'oro leta 2022 in Tekmovanju Društva harfistov Slovenije leta 2023, ko je prejel tudi posebno nagrado sponzorjev. Poleg tega je bil dvakrat izjemno uspešen na državnem tekmovanju TEMSIG, na katerem je leta 2021 in 2024 prejel zlata priznanja, dve prvi nagradi in dve posebni nagradi.

Je prejemnik finančnih sredstev z razpisa Mladi upi 2024.

tolkalist
Kristijan Kmet

Kristijan Kmet je svojo glasbeno pot začel pri sedmih letih na Glasbeni šoli Grosuplje pod mentorstvom prof. Francija Krevha in kasneje prof. Tilna Zakrajška. Kot tolkalec je dosegel vrhunske rezultate, med njimi zlato plaketo na TEMSIG-u 2020 in drugo nagrado na TEMSIG-u 2023. Uspeh je dosegel tudi na mednarodnih tekmovanjih, kot so Bolero (3. mesto), Hallein (2. mesto). Na Percussive Arts Society v Italiji ter mednarodnem spletnem tekmovanju Keiko Abe je bil finalist.

Šolanje nadaljuje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri prof. Jožetu Bogolinu. Kot solist je nastopal v Sloveniji in tujini ter sodeloval z mladinskim slovenskim orkestrom saksofonov. Leta 2024 je igral na 13. reviji tolkalnih skupin Slovenije ter na recitalu v okviru Glasbene mladine ljubljanske.

Redno se izpopolnjuje pri priznanih tolkalcih, kot so Marta Klimasara, Christoph Sietzen, Kai Strobel, Marianna Bednarska in drugi.

Image
Image

kitarist
Filip Aleksander Peršolja

Filip Aleksander Peršolja je pod okriljem profesorja Antona Črnuglja v letih izobraževanja na konservatoriju dosegel izjemne dosežke.

Leta 2022 je osvojil 1. nagrado na mednarodnem glasbenem tekmovanju Citta di Cervignano in 1. absolutno nagrado na mednarodnem kitarskem tekmovanju Enrico Mercatali v Italiji. Leta 2023 je na TEMSIG-u v duu z Evo Pišek prejel 1. nagrado, zlato plaketo in posebno priznanje za interpretacijo programa. Istega leta je zmagal na prestižnem tekmovanju Forum Gitarre Wien, bil nominiran za osebnost tedna na Valu 202 ter dosegel 1. mesto na tekmovanjih World Open Music Competition in VelEspaña.

Leta 2024 je na TEMSIG-u osvojil 2. nagrado in zlato plaketo ter na 21. mednarodnem kitarskem tekmovanju Enrico Mercatali v Gorici v kategoriji do 20 let prejel 3. nagrado. Predstavil se je tudi v oddaji Mladi virtuozi in sodeloval z uglednimi kitarskimi pedagogi.

kitarist
Nace Ravnikar

Nace Ravnikar je svojo glasbeno pot začel leta 2012 v Glasbeni šoli Škofja Loka pod mentorstvom profesorja Denisa Kokalja. Od leta 2021 jo nadaljuje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pod mentorstvom profesorice Eve Hren Fras. Aktivno sodeluje na seminarjih in mojstrskih tečajih priznanih kitaristov, kot so Mak Grgić, Campbell Diamond, Nejc Kuhar in Marco Tamayo. Od leta 2022 je član komorne zasedbe Duo Espressivo, s katero redno nastopa na različnih festivalih in prireditvah.

Njegovi najvidnejši dosežki vključujejo prva mesta na tekmovanjih, kot so TEMSIG, mednarodno tekmovanje Ida Presti in Dnevi kitare Krško. V času šolanja je nastopil na festivalu Kitara poletju, združenju učiteljev kitare EGTA, poletni šoli kitare v Črnomlju in v ciklu Glasbene mladine ljubljanske. Nace nadaljuje svojo glasbeno pot z željo po napredku ter deljenju svoje strasti do glasbe tako kot solist kot tudi član komornih zasedb.

Image
Image

violinist
Andraž Zorko

Andraž Zorko je nižjo glasbeno šolo zaključil v razredu profesorja Uroša Bičanina. Trenutno se izobražuje pri profesorici Veroniki Vilar Brecelj in profesorju Arminu Sešku.

Andraž se je udeležil številnih tekmovanj. Na TEMSIG-u (2021, 2024) je prejel zlato plaketo, na tekmovanju za mlade slovenske violiniste Leon Pfeifer tretjo nagrado, na mednarodnem tekmovanju Tartini prvo nagrado, na 15. tekmovanju Giovani Musicisti - Città di Treviso prvo nagrado ter na mednarodnem srečanju violinistov v Novem Sadu prvo nagrado.

V preteklih letih je po evropskih odrih nastopil kot član mladinskih orkestrov Concertgebouw YOUNG, Verbier festival junior orchestra, Mednarodni orkester Ljubljana, kot koncertni mojster pa se je predstavil z orkestrom Youth orchestra Alpe Adria ter s simfoničnim orkestrom KGBL.

Kot solist je sodeloval z različnimi orkestri, med drugim s Simfoničnim orkestrom Cantabile ter z mednarodnim orkestrom Musik for the Future.

Udeležil se je tudi številnih mojstrskih tečajev pri Emiliu Percanu, Boženi Angelovi, Stefanu Milenkoviću, Žigi Branku, Boriki van den Booren, Davidu Ballesterosu, Carolini Simon, Antonu Sorokowu ter Latici Honda-Rosenberg.

Škerjančevo priznanje
za izjemne zasluge pri umetniškem uveljavljanju šole

profesorica 
Irmgard Anderl Krajter

Oboistka in glasbena pedagoginja Irmgard Anderl-Krajter je glasbeno izobraževanje pričela na glasbeni šoli v Salzburgu. Šolanje je nadaljevala na Univerzi Mozarteum v Salzburgu pri profesorjih Arthurju Jensnu in Lotharju Kochu, kjer je 1996 z odliko diplomirala. Na državnih tekmovanjih je osvojila več nagrad. Izpopolnjevala se je pri profesorjih Guentherju Passinu in Alfredu Bernardiniju.

Od leta 1996 živi v Sloveniji in je solooboistka Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Za izjemne delovne dosežke je leta 2017 dobila priznanje RTV Slovenija. Kot solistka, komorna in orkestrska glasbenica nastopa doma in v tujini. Sodelovala je v orkestru slovenskih skladateljev KOS pri izvajanju sodobne glasbe, pihalnem kvintetu ARIART in v Ensemble Dissonance. Kot solistka je večkrat izvajala nova dela na koncertih Noč slovenskih skladateljev.

Kljub temu da izhaja iz družine, v kateri je veliko učiteljev, se je z rednim pedagoškim delom začela ukvarjati dokaj pozno, pri svojih tridesetih letih. Na Glasbeni šoli Franca Šturma je poučevala oboo od leta 2005 do 2012. Od leta 2012 poučuje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Njeni dijaki dosegajo odlične rezultate na državnih tekmovanjih, avdicijah in sprejemnih izpitih.

Image
Škerjančeva diploma
za izredne dosežke na področju glasbene pedagogike
Image

profesorica
Božena Hrup

Pianistka in glasbena pedagoginja Božena Hrup je začela svojo glasbeno pot z igranjem klavirja v Glasbeni šoli Radeče pri profesorici Tatjani Mole.

Po maturi na pedagoški gimnaziji v Celju in opravljeni Srednji glasbeni šoli v Ljubljani v razredu profesorja Andreja Jarca je nadaljevala študij na Akademiji za glasbo v razredu profesorja Acija Bertonclja. Za izvedbo Chopinovega Koncerta v e-molu je prejela študentsko Prešernovo nagrado. Podiplomski študij je opravila na glasbeni akademiji v Zagrebu pri profesorici Pavici Gvozdič.

Na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana poučuje klavir in deluje kot korepetitorka. Mnogo njenih dijakov uspešno nadaljuje študij na Akademiji za glasbo v Ljubljani in na umetniških akademijah v tujini.

Spremljala je mlade glasbenike na mednarodnih tekmovanjih in na državnem tekmovanju TEMSIG. Učenci in dijaki, ki jim je pomagala pri njihovem umetniškem razvoju, so na državnih in mednarodnih tekmovanjih dosegli veliko nagrad in priznanj. Na državnem tekmovanju TEMSIG ji je komisija večkrat podelila posebno priznanje za zgledno sodelovanje s tekmovalcem in umetniško podporo. Večkrat je sodelovala tudi na koncertih Glasbene mladine ljubljanske.

Kot korepetitorka je nastopala na koncertih v Sloveniji, na Hrvaškem, v Avstriji, Švici, Srbiji, Italiji in Luksemburgu.

V letih 2015–2021 je delovala kot članica izvršnega odbora Društva klavirskih pedagogov Slovenije – Epta.

Prof. Božena Hrup je organizatorka koncertov Sonc Festivala (soncfestival.com), mednarodnega festivala komorne glasbe, ki že deveto leto poteka v Radečah. Na njem nastopajo vrhunski glasbeniki iz tujine in Slovenije.

Škerjančeva diploma
za izredne dosežke na področju plesne pedagogike

profesorica
Tanja Pavlič

Tanji Pavlič je bila umetnost položena v zibelko, saj je njena  mama Ana plesna pedagoginja in koreografinja, oče Slavko pa gledališki kritik. Govorico giba in glasbe je osvojila prej in bolje kot nekatere druge, zato se ji je pot skozi življenje vedno odpirala predvsem preko plesnega ustvarjanja. Tudi na študij v Angliji, kjer je kot štipendistka Ministrstva za kulturo tri leta vsrkavala znanje in bogastvo baletne tradicije in širila življenjske nazore. Po diplomi na Kraljevi akademiji za ples v Londonu se je z enaindvajsetimi leti zaposlila kot učiteljica baleta in sodobnega plesa na našem konservatoriju.

Zadnjih štiriindvajset let živi in diha kot razcepljena osebnost, ko išče ravnovesje med svojimi preštevilnimi pedagoškimi in družbenimi poklicanostmi in si prizadeva za odličnost skoraj v vseh - žal ne v tistih, povezanih z birokracijo in tehnologijo, oprostite. Navdihuje jo opazovanje kalitve drobnih, v človeka posejanih, semen, ki včasih zacvetijo na odru, včasih pa drugje.

Image
Škerjančeva diploma
za izredne dosežke na področju glasbene pedagogike
Image

profesorica
Karmen Pečar Koritnik

Violončelistka in glasbena pedagoginja Karmen Pečar Koritnik je leta 2003 maturirala na Konservatoriju Maribor in hkrati diplomirala na Akademiji za glasbo v Zagrebu, kjer je leta 2005 v razredu prof. Valterja Dešpalja tudi magistrirala. Izpopolnjevala se je pri profesorju Reinhardu Latzku na Dunaju.

Pozornost je vzbudila, ko je kot trinajstletna deklica debitirala z Orkestrom Slovenske filharmonije. Leta 2001 je zmagala na prestižnem tekmovanju v Čilu. Na Evroviziji v Berlinu je leta 2002 osvojila 3. nagrado in leta 2004 še 2. nagrado na mednarodnem tekmovanju Antonia Janigra v Zagrebu.

Kot solistka je nastopala s številnimi domačimi in tujimi orkestri ter sodelovala med drugim z Borisom Pergamenščikovom, Mischo Maiskym ter Giovannijem Sollimo.

Več let je bila zaposlena na Akademiji za glasbo v Zagrebu kot asistentka profesorja Valterja Dešpalja. Od leta 2007 je profesorica violončela na KGBL. Med letoma 2019 in 2023 je poučevala tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Je umetniška vodja festivala Cellofest Ljubljana. Vodi več mojstrskih tečajev in pred 10 leti je na Festivalu Bled s svojim razredom ustanovila ansambel violončelov Cello attacca!!. Na zadnjem TEMSIG-u je vseh njenih sedem dijakov prejelo zlato priznanje ter osvojilo dve prvi in eno tretjo nagrado.

Odbor za podelitev škerjančevih nagrad, priznanj in diplom za leto 2024

Predsednik:
Peter Šavli. prof.

V. d. direktorica KGBL:
Betka Bizjak Kotnik, prof.

Jana Kovač Valdés. prof.
Lidija Malahotky Haas, prof.
Andrej Zupan, prof.