Einfalt Luka

profesor

Življenjepis

Luka Einfalt se je z osmimi leti začel učiti igranja na trobento v Glasbeni šoli Kamnik. Šolanje je kot pozavnist nadaljeval na Srednji glasbeni šoli in leta 2000 uspešno diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri prof. Domnu Jeraši, tri leta kasneje pa je diplomiral še kot evfonist pri prof. Darku Roškerju.

Udeležil se je seminarjev pri svetovno znanih mojstrih kot so B. Slokar, S. Mead, V. Brown, D. Perantoni in mednarodnih poletnih šol v Suhlu (Nemčija) in Bostonu (ZDA).

V času šolanja se je udeleževal državnih in mednarodnih tekmovanj in leta 1996 osvojil 3. nagrado na državnem, leta 1998 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju v Novem Sadu ter leta 1999 1. nagrado na državnem tekmovanju mladih glasbenikov Slovenije v akademski kategoriji s posebno nagrado Društva slovenskih skladateljev za najboljšo izvedbo skladbe domačega avtorja.

S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija je kot solist na evfoniju posnel skladbo Preludij in Caprice, za zgoščenko Cvetovi košenin z deli skladatelja Tomaža Habeta.

Kot solist je nastopal z Orkestrom slovenske vojske, Pihalnim orkestrom AG v Ljubljani, Simfoničnim orkestrom Domžale-Kamnik, Obalnim komornim orkestrom in mnogimi slovenskimi pihalnimi orkestri.

Je član dixieland zasedbe Mamut, Alpe-Adria tuba kvarteta in Simfoničnega orkestra Domžale-Kamnik. Večkrat je kot zunanji sodelavec sodeloval s priznanimi orkestri (Simfonični orkester RTV Slovenija, Slovenska filharmonija, Beograjska filharmonija).

Sedem let je bil zaposlen v Orkestru slovenske policije kot prvi pozavnist in vodja sekcije, deset let je vodil pihalni orkester Lukovica. Nastopa na priznanih domačih glasbenih ciklih (Jesenske serenade, Koncertni atelje Društva slovenskih skladateljev…).

Januarja 2010 je z odliko zaključil podiplomski študij evfonija na Visoki šoli za glasbo v Luzernu (Švica), pri prof. Thomasu Ruediju.

Ker primanjkuje domače literature za evfonij, je na njegovo pobudo v zadnjem času nastalo več del slovenskih skladateljev za to glasbilo (D. Beovič, N. Firšt, Č. Sojar Voglar, J. Pucihar). Novonastalo literaturo je leta 2012 predstavil s samostojnim recitalom na mednarodni konferenci za evfonij in tubo (ITEC) v Linzu. Izdal je dva samostojna CD-ja: Slovenska glasba za evfonij (edicije DSS, 2015) in Luka z (z)godbo (samozaložba v sodelovanju z Godbo Domžale, 2018), ki ga je Zveza slovenskih godb proglasila za naj CD v letu 2018.

Kreira propozicije za TEMSIG (disciplina evfonij) in je član ocenjevalnih komisij na tekmovanjih za evfonij doma in v tujini.