Gričar Jan

profesor

Življenjepis

Saksofonist Jan Gričar (1992) je z odliko končal študij na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredih profesorjev Matjaža Drevenška in Mihe Rogine. Svojo glasbeno pot je nadaljeval v Franciji, kjer se je izobraževal na Regionalnem konservatoriju v Versaillesu pri profesorju Vincentu Davidu. Uspešno je zaključil magistrski študij na prestižnem Pariškem glasbenem konservatoriju v razredu profesorja Clauda Delangla, prav tako je zaključil tudi dodiplomski študij komorne igre pri profesorju Laszlu Hadadyju na omenjeni ustanovi.

Redno nastopa na glasbenih odrih po Sloveniji in Evropi, kot tudi na Japonskem. Predstavil se je v eminentnih dvoranah, kot so pariški Salle Cortot, Theatre du Chatelet in na Radiu France Musique, japonska Izumi hall, Essenska filharmonija, avstrijski Musikverein, Slovaška filharmonija, Cankarjev dom. Povabljen je bil na številne domače in mednarodne festivale – Jeunes Talents, Nuits musicales de Rouergue, Vox Musica (Francija), Schleswig-Holstein, Young Classic Europe, Rising Stars (Nemčija), Nei Suoni dei Luoghi (Italija), Lent, Imago in Minoriti (Slovenija). Kot solist je nastopil z Dunajskimi simfoniki, Simfoničnim orkestrom Slovaškega radia, Nacionalnim klasičnim orkestrom Andore, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, Orkestrom Slovenske filharmonije. V raznovrstnih projektih je med drugim sodeloval z Ensemble Intercontemporaine ter ansamblom Neofonía in priznanimi dirigentskimi imeni, kot so: En Shao, Matthias Pintscher, Aleksandar Marković, Boian Videnoff, Anton Nanut, Marko Letonja. Krstno je izvedel preko 20 del domačih in tujih skladateljev, redno tudi snema za radijski arhiv RTV Slovenija in je prisoten na različnih diskografijah.

Je prejemnik številnih nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih – TEMSIG, Marco Fiorindo, Andorra Sax Fest, Tekmovanje komornih skupin Primož Ramovš, Mednarodno tekmovanje Nova Gorica, Osaka International Chamber Music Competition, Vienna International Music Competition. Za izjemne uspehe na glasbenem področju je prejel Škerjančevo nagrado Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana ter Prešernovo nagrado in Svečano listino za najboljše študijske dosežke Univerze v Ljubljani. Bil je večletni prejemnik Zoisove štipendije in štipendist Ministrstva za kulturo.

Kot pedagog deluje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer poučuje saksofon in komorno igro in kot asistent za področje saksofon na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani. Leta 2019 je s strani Matjaža Drevenška prevzel umetniško vodenje Mednarodnih srečanj saksofonistov SAXGO v Novi Gorici za klasični saksofon. Vodi seminarje in mojstrske tečaje v Sloveniji in tujini (Francija, Srbija, Hrvaška) in je član strokovnih komisij na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Je tudi aktiven član v Glasbenem društvu Saksofonija, ki pomembno sooblikuje domačo saksofonsko in glasbeno krajino.

Dosežki